Doktor Arama

Göz Hastalıkları

KATARAKT VE TEDAVİSİ

KATARAKT NEDİR?

Katarakt göz içinde bulunan ve göze giren ışıkların gözün görme tabakasında odaklanmasını

sağlayan göz merceğinin saydamlığını  kaybetmesidir.

 

 

 NEDENLERİ NELERDİR?

En önemli ve sık görülen nedeni yaşlılıktır. Ayrıca şeker hastalığı gibi bazı hastalıklar,kortizon gibi bazı ilaçlar,bazı metabolik hastalıklar,bazı iltihabi(üveit) göz hastalıkları,göz travmaları katarakta yol açabilirler.

KATARAKTIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

  • Görmede yavaş yavaş azalma
  • Işığa hassasiyet (göz kamaşması)
  • Çift görme
  • Okuma zorluğu
  • Gece görüşünde bozulma
  • Renklerde soluklaşma veya sararma
  • Gözlük numaralarının sık değişmesi

 

KATARAKT AMELİYATI NE ZAMAN YAPILMALIDIR?

Görme bulanıklığı hastanın günlük işlerini aksatır hale geldiğinde (okumada zorluk, araba kullanamama ,televizyon izlemede zorluk,aşırı  ışık hassasiyeti gibi) katarakt ameliyatı yapılmalıdır.

Ameliyat için görmenin tamamen kaybolması beklenmemelidir.

Belli bir dönemden sonra erken ameliyat   hastanın daha az sıkıntı çekmesini, ameliyatın daha rahat geçmesini ve daha çabuk iyileşmeyi sağlar.

KATARATIN TEDAVİSİ NASILDIR?

Kataraktın ilaçla tedavisi yoktur. Tek tedavi yöntemi kısaca FAKO diye tabir edilen  ameliyat yöntemidir.

Ameliyatta göze 2,8 mm’lik küçük  bir kesi yapılır buradan  fako  cihazının  dolma kalemden biraz büyükçe elciğinin ucu  gözün içine sokulur ,katarakt gözün içinde eritilip emilir.Daha sonra kapsül diye tabir edilen katarakt kesesinin içine yapay göz içi merceği(lens) yerleştirilir ve ameliyata son verilir.

KATARATIN TEDAVİSİ NASILDIR

AMELİYATTAN SONRA GÖZLÜK TAKILIYOR MU?

Ameliyattan 1 ay sonra uzak ve yakın için gözlük muayenesi yapılıp gözlük verilir.

Ancak  yeni  geliştirilen uzak ve yakını  gösteren göz içi merceği takılan hastalarda gözlük ihtiyacı büyük oranda ortadan kaldırılabilmektedir.

KATARAKT TEKRAR OLUŞUR MU?

Katarakt tekrar oluşmaz.

Ancak bazı hastalarda zamanla(aylar veya yıllar sonra) içine yapay göz içi mercek konan katarakt kesesinin arka yüzünde(arka kapsül diye tabir edilir)  kalınlaşma , opaklaşma meydana gelebilir ve görmede azalmaya yol  açar.Bu durumda da YAG LAZER adı verilen bir lazer cihazı ile birkaç dakikada opak kapsül temizlenir ve hasta eski görmesine kavuşur.

GÖZE TAKILAN MERCEKLER ARASINDA NE GİBİ FARKLILIKLAR VARDIR?

Katarakt  ameliyatında göze takılan merceklerin tümü belli bir kalite standardında olmak zorundadır ve ameliyatta kullandığımız tüm mercekler bu standardı karşılamaktadır.

Bunun yanında gelişen teknolojiyle beraber  daha kaliteli ve daha net gösteren asferik lens denen merceklerde  üretilmiştir ve ameliyatlarda kullanılabilmektedir.

Güneşin zararlı ışınlarını süzerek gözün görmeyi sağlayan retina tabakasını koruyan özel filtreli lensler de mevcuttur.

Ayrıca hem gözdeki astigmatı düzelten , hem de uzağı ve yakını gösteren  çok odaklı mercekler de mevcut olup, ameliyat sonrası gözlük takma ihtiyacını büyük oranda ortadan kaldırmıştır. Ameliyat öncesi yapılacak testlerden sonra  doktorunuzun da önerisi ile uygun olan mercekler   ameliyatta takılabilmektedir.

ŞEKER HASTALIĞI(DİYABET) VE GÖZ
YAŞA BAĞLI MAKULA DEJENERASYONU (SARI NOKTA HASTALIĞI)
Multifokal